7. 12. Vánoční Večer se souborem Gaudeamus VŠE

7.12.2013

Kdy: 7. 12. 2013, 18:00 – 20:00
Kde: Divadlo u Hasičů, Římská 45, Praha 2

Hostem letošního, již pátého Večera se souborem Gaudeamus VŠE je Národopisný soubor Kohoutek z Chrudimi. Soubor, jehož kořeny sahají do roku 1984, má na svém repertoáru tance a písně z okolí Chrudimska, Nasavrcka i z Polabí, ale často se nechává inspirovat i folklorním materiálem jiných regionů. Takovou bude i nově nastudovaná choreografie tanců z Chodska. V průběhu posledních let obohacují repertoár souboru čísla, jejichž společným jmenovatelem je netradiční výběr a přístup k vybranému tématu za použití osobitých výrazových prostředků. Tyto choreografie připravuje především vedoucí souboru a tanečnice Šárka Kratochvílová, hudební úpravy jsou pak často od známých muzikantů, jako jsou Josef Krček, Zdeněk Vejvoda, Iva Dostálová, Josef Kuneš a další.

Soubor Kohoutek vystupuje v krásných krojích i ve stylizovaných kostýmech, inspirovaných lidovým odíváním v Čechách, v ukázce Ze Sadské například oděvem z přelomu 17. a 18. století. Za touto výtvarnou stránkou stojí velmi často výtvarnice, folkloristka a autorka mnoha knížek, mimo jiné i kuchařky, paní Kamila Skopová.

Folklorní soubor Gaudeamus se zaměřuje na scénické zpracování českého lidového hudebního, pěveckého a tanečního umění. Při VŠE působí již více než 60 let a jeho členy jsou především studenti a absolventi VŠE a dalších pražských vysokých škol. Svou tvorbou se Gaudeamus zaměřuje na jevištní zpracování českého lidového umění ve snaze oslovit dnešního diváka propojením tradice se současností. V letošním Večeru se soubor Gaudeamus představí novými písněmi a choreografiemi. Dvě jsou rekonstrukce choreografií Aleny Skálové z původního repertoáru souboru Chorea Bohemica. Pastýřské zaklínání jsme připravili pro pořad Magická zahrada na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici 2013. O choreografiích pořadu Úsměvy pana Lady přemýšlela vedoucí taneční skupiny Gaudeamu Věra Fenclová celá léta. Nakonec požádala Josefa Krčka o přepis hudebního doprovodu k vybraným choreografiím pro muziku souboru a tanečníci pak nacvičili choreografie podle dostupných videozáznamů. Kostýmy navrhla výtvarnice Helena Pěkná ve spolupráci se Zdislavou Kasalovou st.

Předvánoční atmosféru navodí bločky vánočních koled v nových úpravách od plzeňského muzikanta Pepíka Fialy.
Večer připravila Věra Fenclová spolu s Markem Janatou, režijní spolupráce Jaroslava Šiktancová.
Repríza představení proběhne v sobotu 14. prosince 2013 v Chrudimi.

Další informace: http://gaudeamus-folklor.cz/http://www.divadlouhasicu.net/repertoar/_vecer_gaudeamus