Profesor Thaler převzal na VŠE čestný doktorát

Americký ekonom Richard H. Taler obdržel 10. prosince čestný doktorát ,, doctor oeconomiae honors causa“. Titul mu předala rektorka Vysoké školy ekonomické Hana Machková.

O udělení rozhodla Vědecká rada VŠE na základě návrhu Vědecké rady Národohospodářské fakulty VŠE. K samotnému předání došlo ve Vencovského aule. Akce se zúčastnilo tři sta padesát hostů, rektorů či prorektorů dvacítky českých vysokých škol a sedm velvyslanců, včetně vyslance USA Andrewa H. Shapiro.

Profesor Thaler je hlavní představitel behaviorální ekonomie a behaviorálních financí. Pracuje jako poradce britského premiéra Davida Camerona a spolupracuje s vládou USA. Zároveň zastává pozici prezidenta Americké ekonomické asociace.

Thaler patří do okruhu nejužších kandidátů na udělení Nobelovy ceny za ekonomii. Jeho kniha Nudge, kterou napsal spolu s právníkem Cassem Sunsteinem, se stala světovým bestsellerem. Svojí vědeckou činností se pohybuje na pomezí ekonomie a psychologie.

Čestný doktorát uděluje VŠE významným představitelům české a světové vědy a praxe především ekonomické. ,, Udělení čestného titulu profesorovi Richard H. Thalerovi zapadá do profilu VŠE jako špičkového vědecko-pedagogického univerzitního pracoviště, kde je rozvíjena nejen ekonomie hlavního proudu, ale rovněž i alternativní ekonomické přístupy, jež mohou napomoci rozpracovávat stávající ekonomické modely,“ uvedla mluvčí školy Julie Daňková.